Brandtlík Václav

Původ našeho chovu

Do doby než se do chovu vložil můj otec jsem měl převážnou část holůbů od místních chvatelů. Hlavně od svého dědy, pana Šedivého, pana Kráčiny a pana Drozdy. Zlom nastal v roce 1996. V tomto roce táta kontaktoval špičkového chovatele, pana Reinholda Pömla, od kterého koupil 10 holoubat, převážně krve Desmet- Matthijs. Z těchto 10 holoubat se 2 projevili jako výborní chovní jedinci. A to hlubice Desmet- Matthijs "6879",ve které je z obou stran nakrevněný výborný závodník a poté chovný holub "417" od Franze Pömla, a holub "6872" krve Desmet- Matthijs x Boostijn, který se stal základním chovným holubem našeho chovu. Postupem času doplňujeme náš chov o další holuby. Nejprve v roce 1997 o 15 holoubat od Františka Křivy, ze kterých získáváme dalšího výborného chovného holuba "1125". V něm je z obou stran nakrevněn Křivův základní holub "120012". Dále v roce 1999 o 20 holoubat od pana Dittricha z Ostravy. Z jeho holubů se nám osvědčili 2 Jansseni, a to sourozenci "78" a "79". He "78" je do dnešní doby naši nejlepší chovnou holubicí. Dále máme z roku 2000 2 holoubky ze základního páru Křiva x Meulemans od Jaroslava Drozdy. Dále už chov doplňujeme jen o holuby kmenů které máme, nebo o nichž víme že do našeho zapadají. Takže jsou u nás ještě k vidění holubi ras Schellens, Horemans, Bostijn a Jansseni od chovatelů Potůčka,Zahradníka,Špilara a bří Máchů a bratrů Herzigových

Tato sestava mě sloužila tak spolehlivě, že jsem získal 3 x po sobě titul mistra OS Plzeň a jednou 2. místo.  Po těchto úspěších, jak už to bývá, přišel útlum a konkurence začla silně posilovat hlavně do rychlosti a tyto moje staré linky začli být pomalí. Do toho přišlo spousta velmi zásadních problémů - přetržené vazy v koleni těsně před sezonou, zjištění několika velkých problémů s manželkou, následně rozvod, s tím vším spojené psychické problémy a ještě dosud nezjištěná nemoc v celém chovu (asi streptokoky a stafilokoky) a tato celková frustrace vedla až k tomu, že jsem zrušil kompletně celý chov .

 Když se tato velmi silně emotivní situace uklidnila a nějak srovnaly všechny vztahy a já se uklidnil, tak mi najednou začaly holuby chybět. Takže po dvouleté pauze jsem se začal poohlížet po nějakém materiálu, který by zapadl do našich podmínek (od prvního závodu nám holuby letí přes velké kopce Českého lesa, kde v této době vládné velmi nepříznivé počasí - hlavně mlhy, takže každý kmen holubů to nezvládne, to už mám vyzkoušené). Samozřejmostí pro mě bylo vzít sešit a najít komu jsem kdy dal potomky mých starých Pömlů, protože to jsou tak spolehlivý holubi , že na nich jde postavit velmi slušný základ. A našel jsem u přítelů Milana Heglase a  Pavla Pazdery. Po domluvě s nimi jsem si tyto přímé odchovy přivezl a byl šťastný, co za materiál jsem zachránil. Později se ukázalo, že to byla opravdu sázka na jistotu, protože odchovy začli okamžitě fungovat, tak jak jsem před tím skončil. Od M.Heglase jsem ještě nějaké jiné linie takříkajíc na zkoušku. Nejlépe z těchto linií se prosadila He 14-059-244, která je z otcovy strany silně nakrevněná na holuba ''Aladin'' - Koopman a z matčiny strany se zase objevují základní holuby Pöml. Tato závodila špičkově a nyní i ze svým bratrem působí v chovu.

Do těchto jsem si vytipoval vkřížit holuby Prange, protože jsou také dosti houževnatí. Ty jsem pořídil od pana Všetečky a jelikož tito pocházejí napůl z holubů Koopman, tak jsem koupil ještě jednoho holuba od špičkového Bavorského chovatele Pana Kussera, který je čistý Koopman a je silně nakrevněn na základní holuby této linie a to ''Gentil'' a ''Golden Lady''. Tento se stal mým nejlepším chovným holubem, jenž se prosadil s vícero holubicemi. Nejlepší odchovy jsou však s holubicemi od p. Všetečky, v nichž převažuje Koopmanská krev. Hned první syn tohoto holuba 14-086-774 je spolehlivým závodníkem, ale jen za pěkného počasí. Další syn 15-086-605 byl ještě lepší, umisťoval špičkově závody a i za špatného počasí. Z dvanácti nasazení umístil jedenáct závodů. Jeho vnučka 15-086-658 měla také jedenáct umístění z dvanácti nasazení a také velmi špičkové. To vše v roce 2017. Také odchovy z holubů od p. Všetečky se chovně velmi silně prosazují, jak při zapáření na Koopmany, tak i na moje staré Pömly a v neposlední řadě se musím zmínit o holubici původem od Herzig teamu 07-083-1008.  Ta je dcerou absolutně špičkového holuba ''Mig 29'', který byl Eso holubem Českého maraton klubu. Po této holubici létají odchovy výborně z dlouhých tratí. Ve spojení s holubem od p.Všetečky ( Prange x Janssen) daly holubici 15-086-624, která už jako roční umístila tři dlouhé tratě ze tří nasazení a v roce 2017 čtyři z pěti a z té neumístěné přilétla třetí den natržená od dravce. Z národního závodu Knokke umístila 22.místo z celé ČR !                     A asi nejlepší chovnou holubicí je 14-087-149 od Karla Veverky krve Houben x Janssen, která každý rok s jiným partnerem dala pokaždé špičkového potomka. Je dcerou Karlova základního chovného holuba ''Rembo''.

V roce 2016 jsem se rozhodl, že potřebuji můj chov ještě urychlit a tak jsem začal hledat. Po prozkoumání výsledků a všech parametrů padla volba na kmen Heremans. Začal jsem pátrat kde je možné tyto sehnat. Po konzultaci s mým kamarádem Milanem Heglesem a jeho radě jsem se rozhodl pro pana Tasáryho ze Slovenska. Milan u něho byl a pěl na něho samou chválu. Objednal jsem si u něho tři kusy, jednu páru dle jeho výběru, která zůstane pohromadě a jeden kus dle mého výběru. Můžu říct, že když jsem ty holuby viděl, tak jsem z nich byl doslova unešený. Jsou krásní jak figurou a vizáží tak i v ruce. Ten jeden kousek jsem vůbec nemohl vybrat, ale nakonec jsem vybral dobře .  Tento kmen se mi natolik zalíbil, že další nákupy na sebe nenechaly dlouho čekat. Od pana Všetečky mám dvě holubice silně nakrevněné na ''Olympiade 003'', od pana Kussera pak vnuka holuba "Gus", který je bratrem "Olimpiade 003" a má na svém kontě taky spoustu špičkových cen.  A další dva kousky od pana Kussera jsou už TOP, oba jsou vnuci holuba "Olympiade 003"a zároveň vnuci ''Klaine Dirk" , samec je dále nakrevněn na tuto linii a samice na starou krev pana Kussera "Matadorin".                                                                                                                                     První odchovy po Heremansech jsou perfektní, jsou opravdu rychlí a neztrácí se. Je to na dobré cestě.